Definicja Komisje śledcze
Co oznacza
Komisje śledcze (badawcze) mogą być powoływane za zgodą stron będących w sporze w celu wyjaśnienia sytuacji obecnej. Zadaniem ich jest stwierdzenie faktów, jeżeli są one sporne.
Wg Konwencji Haskiej z 1907 r. komisja śledcza może być powołana poprzez strony w sporze międzynarodowym, gdzie istnieje różnica zapatrywań na sprawy sytuacji obecnej. Konwencja przewiduje powołanie komisji śledczej po wyczerpaniu drogi dyplomatycznej. Postępowanie przed komisją śledczą jest więc etapem kolejnym dla wyjaśnienia strony faktycznej sporu, jeśli państwa nie doszły do porozumienia ani w drodze rokowań bezpośrednich, ani poprzez odwołanie się do instytucji dobrych usług i pośrednictwa. Skorzystanie z tej procedury jest fakultatywne, bo strony mogą z niej używać, "o ile okoliczności na to pozwolą" (art. 9). Skład komisji ustalają strony. Określają one także wnikliwie jej zadanie poprzez precyzyjne ustalenie faktu, który ma być poddany zbadaniu.
Postępowanie przed komisją jest kontradyktoryjne. Uchwały komisji podejmowane są większością głosów jej członków. Kończy się ono sporządzeniem sprawozdania ograniczonego do stwierdzenia faktów (art. 35). Sprawozdanie to nie jest dla stron wiążące i zależy od ich woli, jakie z niego wyciągną wnioski.
Klasycznym odpowiednikiem wykorzystania postępowania badawczego był incydent na Dogger Bank (Morze Północne), gdzie w 1904 r. flota rosyjska, płynąca na Daleki Wschód pod dowództwem admirała Rożdiestwienskiego, ostrzelała brytyjskie statki rybackie, biorąc je za japońskie torpedowce. Komisja śledcza miała wyjaśnić okoliczności faktyczne incydentu i stwierdzić, kto jest odpowiedzialny za ostrzelanie rybaków brytyjskich. W swoim sprawozdaniu Komisja stwierdziła, iż torpedowców japońskich na Morzu Północnym nie było i iż odpowiedzialność za incydent ponosi dowództwo floty rosyjskiej. Wówczas Rosja zgodziła się na wypłacenie odpowiedniego odszkodowania.
Klasyczna procedura śledcza użytkowana była bardzo rzadko. Nie wszystkie organizacje międzynarodowe (na przykład Liga Narodów i ONZ) stosowały, w pewnych okolicznościach, badania sytuacji obecnej.
Problem ten stał się obiektem obrad Zebrania Ogólnego ONZ. W Rezolucji 2329/XXII/ z 18 XII 1967 r. między innymi wezwało ono państwa do bardziej efektywnego korzystania z istniejących metod ustalania faktów. Zwróciło specjalną uwagę na sposobność odwoływania się do procedur mających na celu stwierdzenie faktów i wezwało Sekretarza Generalnego do sporządzenia rejestru specjalistów w zakresie prawa i w innych dziedzinach, którzy mogliby być wykorzystani poprzez strony w sporze dla określenia faktów. Zebranie zwróciło się ponadto do krajów o wysunięcie do pięciu obywateli każdego państwa celem ich włączenia do tego rejestru
Czym jest Komisje śledcze znaczenie w Słownik K .