Definicja Funkcje ekonomiczne państwa
Co oznacza
Rozróżniamy cztery funkcje ekonomiczne spełniane poprzez kraj: prawną, alokacyjną, stabilizacyjną i redystrybucyjną. W ramach funkcji prawnej powinien być tworzony mechanizm prawny, regulujący zachowanie się mikropodmiotów gospodarczych i instytucji. Powinien on zapewnić ochronę własności, określić przesłanki zakładania, funkcjonowania i likwidacji przedsiębiorstw, regulować relacje pomiędzy pracodawcami i pracobiorcami, sprzedawcami i nabywcami i określać odpowiedzialność za konsekwencje prowadzonej działalności gospodarczej.
Funkcja alokacyjna zobowiązuje kraj do tworzenia warunków sprzyjających w najwyższym stopniu efektywnemu użyciu czynników produkcji. Fundamentalnym mechanizmem alokacji jest system rynkowy, który powinien być chroniony poprzez kraj, na przykład poprzez podejmowanie działań antymonopolowych. System rynkowy w okolicy ustalonych zalet ma także wady, przejawiające się m. in. poprzez zewnętrzne konsekwencje działalności przedsiębiorstw w formie na przykład zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Kraj powinno w tym wypadku nie tylko tworzyć warunki ograniczające ujemne konsekwencje działalności przedsiębiorstw, lecz również tworzyć przesłanki do likwidacji ich przyczyn. Do pozytywnych zewnętrznych efektów działalności przedsiębiorstw zaliczamy kreowanie postępu techniczno-organizacyjnego, który dynamizuje mechanizmy społeczno-gospodarcze. Kraj powinno podejmować działania pobudzające innowacje poprzez częściowe finansowanie badań naukowych i wdrożeń.
Funkcja stabilizacyjna państwa związana jest z wahaniami koniunkturalnymi, charakterystycznymi dla gospodarki rynkowej. Zadaniem państwa jest dążenie do pomniejszenia amplitudy wahań koniunkturalnych.
Funkcja redystrybucyjna jest związana z korygowaniem poprzez kraj podziału dochodów. System rynkowy nie zapewnia gdyż względnie równej dystrybucji dochodów
Czym jest Funkcje ekonomiczne państwa znaczenie w Słownik F .