Definicja Separatyzm, secesja, cesja
Co oznacza
W wypadku, gdy segregacja łączy się z samodzielnym wyborem rozwoju państwa, regionu, ekipy etnicznej, mówimy o separatyzmie (z łaciny separatio, oddzielenie). To jest w rzeczywistości dążenie do usamodzielnienia się części państwa albo narodu jako odrębnej jednostki politycznej.
Terminem zbliżonym do separatyzmu jest secesja (z łaciny secessio, oddzielenie się) - a więc podział państwa przez odłączenie się części jego terytorium, której mieszkańcy chcą suwerenności. Secesji może towarzyszyć przemoc, aczkolwiek nie to jest regułą. Dlatego także warto wyjaśnić inny termin - cesja (z łaciny cessio, dobrowolne ustąpienie, zgoda na podzielenie się czymś), który w prawie międzynarodowym znaczy odstąpienie poprzez jedno kraj części swego terytorium drugiemu państwu opierając się na umowy międzynarodowej. Zazwyczaj cesje są dokonywane na mocy porozumień kończących wojny, przy wyrównaniu granic państwowych, wskutek wymiany albo sprzedaży terytoriów (na przykład sprzedaż Alaski poprzez Rosję carską Stanom Zjednoczonym).
Secesja jest zjawiskiem endogenicznym (powstaje pod wpływem warunków wewnętrznych), a zarazem nie jest z definicji procesem destruktywnym i nie ma zabarwienia pejoratywnego. Tego rodzaju podział musi być zaakceptowany poprzez zainteresowane państwa (na przykład podział Czechosłowacji). Brak takiej akceptacji prowadzi do konfliktów wewnętrznych, regularnie przybierających formę wojny domowej o charakterze narodo-wowyzwoleńczym (próby odłączenia się Czeczeni od Federacji Rosyjskiej i Autonomii Palestyńskiej od Izraela, które mogą doprowadzić do stworzenia nowych krajów).
Gdy ustalona wspólnota chce odłączyć się i rozwijać jako samodzielna ekipa etnokulturowa, wówczas mówimy o separatyzmie z wyboru.
Podział terytorium państwa należy rozumieć szerzej niż termin secesja. Może on być dobrowolny bądź narzucony,a wówczas określany jest jako rozbiór (na przykład rozbiory Polski w XVIII w. i w trakcie II wojny światowej w 1939 r.)
Czym jest Separatyzm, secesja, cesja znaczenie w Słownik S .