Służalcy – carska armia

Oceń przydatność:

     

Rosjanie też oceniani są na ogół źle. Armia carska to głównie służalcy, gotowi bezmyślnie umierać dla cara i podlizywać się jego urzędnikom. Taki obraz znajdziemy np. u Mickiewicza:Car dziwi się – ze strachu drżą Petersburczany,Car gniewa się – ze strachu mrą jego dworzany;Ale sypią się wojska, których Bóg i wiaraJest car. – Car gniewny: umrzem, rozweselim cara.(Adam Mickiewicz, Reduta Ordona) Obraz służalców przedstawiony został także w III części Dziadów, jednakże pozytywny obraz Rosjan znajdziemy np. we fragmencie Do przyjaciół Moskali czy Panu Tadeuszu (kapitan Ryków). Ale już np. Kozacy tłumiący powstania to okrutnicy. W Bożej podszewce rosyjski żołnierz gwałci świętą Anusię, siostrę Marianny. Okrutnie Kozacy rozprawiają się zwłaszcza z powstańcami (zabijają nawet rannych w noweli Orzeszkowej Gloria victis).

Motywy z języka polskiego na literę A

Motywy literackie:

 • I ciągle widzę ich twarze,ustawnie w oczy ich patrzę –ich nie ma – myślę i marzę,widzę ich w duszy teatrze.Teatr mój

  Co to jest: I ciągle widzę ich twarze,ustawnie w oczy ich patrzę –ich nie ma – myślę i marzę,widzę ich w duszy teatrze.Teatr mój.

  Teatr
 • Już w antyku obronę ojczyzny uważano za zaszczytny obowiązek. Grecki poeta Tyrteusz, zagrzewający do walki (od jego

  Co to jest: Już w antyku obronę ojczyzny uważano za zaszczytny obowiązek. Grecki poeta Tyrteusz, zagrzewający do walki (od jego.

  Dająca sławę
 • Opisany w ewangeliach Piłat jest człowiekiem niezdecydowanym. Z okazji żydowskiego święta ma uwolnić jednego z

  Co to jest: Opisany w ewangeliach Piłat jest człowiekiem niezdecydowanym. Z okazji żydowskiego święta ma uwolnić jednego z.

  Biblijna postać
 • Dewotce służebnica w czymsiś przewiniłaWłaśnie natenczas, kiedy pacierze kończyłaObróciwszy się przeto z gniewem do

  Co to jest: Dewotce służebnica w czymsiś przewiniłaWłaśnie natenczas, kiedy pacierze kończyłaObróciwszy się przeto z gniewem do.

  Dewocja
 • Według wielu interpretacji także inna, może mniej popularna niż Początek, ale zapewne wybitniejsza powieść Andrzeja

  Co to jest: Według wielu interpretacji także inna, może mniej popularna niż Początek, ale zapewne wybitniejsza powieść Andrzeja.

  O 1968 roku parabolicznie
Lista motywów w literaturze. Język polski.