Służalcy – carska armia

Oceń przydatność:

     

Rosjanie też oceniani są na ogół źle. Armia carska to głównie służalcy, gotowi bezmyślnie umierać dla cara i podlizywać się jego urzędnikom. Taki obraz znajdziemy np. u Mickiewicza:Car dziwi się – ze strachu drżą Petersburczany,Car gniewa się – ze strachu mrą jego dworzany;Ale sypią się wojska, których Bóg i wiaraJest car. – Car gniewny: umrzem, rozweselim cara.(Adam Mickiewicz, Reduta Ordona) Obraz służalców przedstawiony został także w III części Dziadów, jednakże pozytywny obraz Rosjan znajdziemy np. we fragmencie Do przyjaciół Moskali czy Panu Tadeuszu (kapitan Ryków). Ale już np. Kozacy tłumiący powstania to okrutnicy. W Bożej podszewce rosyjski żołnierz gwałci świętą Anusię, siostrę Marianny. Okrutnie Kozacy rozprawiają się zwłaszcza z powstańcami (zabijają nawet rannych w noweli Orzeszkowej Gloria victis).

Motywy z języka polskiego na literę A

Motywy literackie:

 • Najbardziej chyba znanym utworem o dewocji i rzekomej pobożności jest Świętoszek Moliera. Tytułowy bohater utworu

  Co to jest: Najbardziej chyba znanym utworem o dewocji i rzekomej pobożności jest Świętoszek Moliera. Tytułowy bohater utworu.

  Dewocja odbierająca zdrowy rozsądek
 • PAN MŁODYA ty z twoim sercem złotemnie zgadniesz, dziewczyno-żono,jak mi serce wali młotem,jak cię widzę z tą koroną,z

  Co to jest: PAN MŁODYA ty z twoim sercem złotemnie zgadniesz, dziewczyno-żono,jak mi serce wali młotem,jak cię widzę z tą koroną,z.

  Wesele, ślub
 • Istotną cechą śpiewaka, barda, wieszcza (z Murów czy Wielkiej Improwizacji) jest geniusz. Ów geniusz porywa tłumy, ale

  Co to jest: Istotną cechą śpiewaka, barda, wieszcza (z Murów czy Wielkiej Improwizacji) jest geniusz. Ów geniusz porywa tłumy, ale.

  Samotność geniusza
 • Trójkąty małżeńskie pojawiały się już w mitologii greckiej. Zeus, mąż Hery i ojciec bogów, romansował z licznymi

  Co to jest: Trójkąty małżeńskie pojawiały się już w mitologii greckiej. Zeus, mąż Hery i ojciec bogów, romansował z licznymi.

  Najstarsze trójkąty małżeńskie literatury
Lista motywów w literaturze. Język polski.