Służalcy – carska armia

Oceń przydatność:

     

Rosjanie też oceniani są na ogół źle. Armia carska to głównie służalcy, gotowi bezmyślnie umierać dla cara i podlizywać się jego urzędnikom. Taki obraz znajdziemy np. u Mickiewicza:Car dziwi się – ze strachu drżą Petersburczany,Car gniewa się – ze strachu mrą jego dworzany;Ale sypią się wojska, których Bóg i wiaraJest car. – Car gniewny: umrzem, rozweselim cara.(Adam Mickiewicz, Reduta Ordona) Obraz służalców przedstawiony został także w III części Dziadów, jednakże pozytywny obraz Rosjan znajdziemy np. we fragmencie Do przyjaciół Moskali czy Panu Tadeuszu (kapitan Ryków). Ale już np. Kozacy tłumiący powstania to okrutnicy. W Bożej podszewce rosyjski żołnierz gwałci świętą Anusię, siostrę Marianny. Okrutnie Kozacy rozprawiają się zwłaszcza z powstańcami (zabijają nawet rannych w noweli Orzeszkowej Gloria victis).

Motywy z języka polskiego na literę A

Motywy literackie:

 • W wielu utworach literackich, zwłaszcza romantycznych, car przedstawiony jest jako bezprawny posiadacz korony i tyran

  Co to jest: W wielu utworach literackich, zwłaszcza romantycznych, car przedstawiony jest jako bezprawny posiadacz korony i tyran.

  Car – złodziej korony
 • (....)Julio, czemu jesteśWciąż jeszcze taka piękna? Czy to znaczy,Że bezcielesna Śmierć jest także zdolnaDo żądzy, że

  Co to jest: (....)Julio, czemu jesteśWciąż jeszcze taka piękna? Czy to znaczy,Że bezcielesna Śmierć jest także zdolnaDo żądzy, że.

  Samobójstwo
 • Sam Słowacki wielokrotnie pisał o lęku przed własnym pochówkiem na obcej ziemi:Ty będziesz widział moje białe kościW

  Co to jest: Sam Słowacki wielokrotnie pisał o lęku przed własnym pochówkiem na obcej ziemi:Ty będziesz widział moje białe kościW.

  Lęki żołnierzy i emigrantów
 • Dla wielu bohaterów (np. Baryłeczki) prostytutka stanowi uosobienie zła i zepsucia. Niekiedy w dziełach literackich

  Co to jest: Dla wielu bohaterów (np. Baryłeczki) prostytutka stanowi uosobienie zła i zepsucia. Niekiedy w dziełach literackich.

  Uosobienie zła i zepsucia
 • Dałam mojemu dziecku ciało i krew,Torturę rodzeniaI nieznużoną troskliwość kwoki,Wysuszającą w kobiecie płeć i mózg(

  Co to jest: Dałam mojemu dziecku ciało i krew,Torturę rodzeniaI nieznużoną troskliwość kwoki,Wysuszającą w kobiecie płeć i mózg(.

  Feministka, feminizm
Lista motywów w literaturze. Język polski.