Służalcy – carska armia

Oceń przydatność:

     

Rosjanie też oceniani są na ogół źle. Armia carska to głównie służalcy, gotowi bezmyślnie umierać dla cara i podlizywać się jego urzędnikom. Taki obraz znajdziemy np. u Mickiewicza:Car dziwi się – ze strachu drżą Petersburczany,Car gniewa się – ze strachu mrą jego dworzany;Ale sypią się wojska, których Bóg i wiaraJest car. – Car gniewny: umrzem, rozweselim cara.(Adam Mickiewicz, Reduta Ordona) Obraz służalców przedstawiony został także w III części Dziadów, jednakże pozytywny obraz Rosjan znajdziemy np. we fragmencie Do przyjaciół Moskali czy Panu Tadeuszu (kapitan Ryków). Ale już np. Kozacy tłumiący powstania to okrutnicy. W Bożej podszewce rosyjski żołnierz gwałci świętą Anusię, siostrę Marianny. Okrutnie Kozacy rozprawiają się zwłaszcza z powstańcami (zabijają nawet rannych w noweli Orzeszkowej Gloria victis).

Motywy z języka polskiego na literę A

Motywy literackie:

 • Zacność, uroda, moc, pieniądze, sława,Wszytko to minie jako polna trawa;Naśmiawszy się nam i naszym porządkom,Wemkną

  Co to jest: Zacność, uroda, moc, pieniądze, sława,Wszytko to minie jako polna trawa;Naśmiawszy się nam i naszym porządkom,Wemkną.

  Lalka, marionetka
 • Nie zawsze tylko dobrotliwy ojciec na obłoku, nie zawsze opiekun, który nie pozwala zginąć prawym i karze nieprzyjaciół

  Co to jest: Nie zawsze tylko dobrotliwy ojciec na obłoku, nie zawsze opiekun, który nie pozwala zginąć prawym i karze nieprzyjaciół.

  Cel niespokojnej drogi
 • Nie sposób nie wspomnieć jeszcze o domach chłopskich. Przede wszystkim w narodowej epopei Chłopi Władysława Stanisława

  Co to jest: Nie sposób nie wspomnieć jeszcze o domach chłopskich. Przede wszystkim w narodowej epopei Chłopi Władysława Stanisława.

  Dom chłopski
 • Innym typem histeryczki jest przedstawiona w Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej żona Benedykta Korczyńskiego – Emilia

  Co to jest: Innym typem histeryczki jest przedstawiona w Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej żona Benedykta Korczyńskiego – Emilia.

  Hipochondryczka niezdolna do pracy
Lista motywów w literaturze. Język polski.