Służalcy – carska armia

Oceń przydatność:

     

Rosjanie też oceniani są na ogół źle. Armia carska to głównie służalcy, gotowi bezmyślnie umierać dla cara i podlizywać się jego urzędnikom. Taki obraz znajdziemy np. u Mickiewicza:Car dziwi się – ze strachu drżą Petersburczany,Car gniewa się – ze strachu mrą jego dworzany;Ale sypią się wojska, których Bóg i wiaraJest car. – Car gniewny: umrzem, rozweselim cara.(Adam Mickiewicz, Reduta Ordona) Obraz służalców przedstawiony został także w III części Dziadów, jednakże pozytywny obraz Rosjan znajdziemy np. we fragmencie Do przyjaciół Moskali czy Panu Tadeuszu (kapitan Ryków). Ale już np. Kozacy tłumiący powstania to okrutnicy. W Bożej podszewce rosyjski żołnierz gwałci świętą Anusię, siostrę Marianny. Okrutnie Kozacy rozprawiają się zwłaszcza z powstańcami (zabijają nawet rannych w noweli Orzeszkowej Gloria victis).

Motywy z języka polskiego na literę A

Motywy literackie:

 • Polska sarmacka, broniona np. przez Paska (Pamiętniki) czy opisanych w Trylogii Sienkiewiczowskich rycerzy, to Polska

  Co to jest: Polska sarmacka, broniona np. przez Paska (Pamiętniki) czy opisanych w Trylogii Sienkiewiczowskich rycerzy, to Polska.

  Zamknięta, sarmacka
 • Twórcy idealizujący matkę zwykle przedstawiają ją jako delikatną i czułą, ważne miejsce w literaturze zajmują jednak

  Co to jest: Twórcy idealizujący matkę zwykle przedstawiają ją jako delikatną i czułą, ważne miejsce w literaturze zajmują jednak.

  Zaradna
 • Taniec historii na wielkim symbolicznym balu ukazał też Czesław Miłosz w wierszu Walc. Prorocza wizja nadchodzących

  Co to jest: Taniec historii na wielkim symbolicznym balu ukazał też Czesław Miłosz w wierszu Walc. Prorocza wizja nadchodzących.

  Taniec na balu dziejów historii
 • To moja droga z piekła do piekłaW dół na złamanie karku gnam!Nikt mnie nie trzyma, nikt nie prześwietlaNie zrywa mostów

  Co to jest: To moja droga z piekła do piekłaW dół na złamanie karku gnam!Nikt mnie nie trzyma, nikt nie prześwietlaNie zrywa mostów.

  Piekło
 • Zła sytuacja majątkowa nie zawsze jest jednak udziałem pań parających się nauczaniem. Uczenie młodych, ubogich panien

  Co to jest: Zła sytuacja majątkowa nie zawsze jest jednak udziałem pań parających się nauczaniem. Uczenie młodych, ubogich panien.

  Zajęcia pedagogiczne – kaprys damy
Lista motywów w literaturze. Język polski.