Służalcy – carska armia

Oceń przydatność:

     

Rosjanie też oceniani są na ogół źle. Armia carska to głównie służalcy, gotowi bezmyślnie umierać dla cara i podlizywać się jego urzędnikom. Taki obraz znajdziemy np. u Mickiewicza:Car dziwi się – ze strachu drżą Petersburczany,Car gniewa się – ze strachu mrą jego dworzany;Ale sypią się wojska, których Bóg i wiaraJest car. – Car gniewny: umrzem, rozweselim cara.(Adam Mickiewicz, Reduta Ordona) Obraz służalców przedstawiony został także w III części Dziadów, jednakże pozytywny obraz Rosjan znajdziemy np. we fragmencie Do przyjaciół Moskali czy Panu Tadeuszu (kapitan Ryków). Ale już np. Kozacy tłumiący powstania to okrutnicy. W Bożej podszewce rosyjski żołnierz gwałci świętą Anusię, siostrę Marianny. Okrutnie Kozacy rozprawiają się zwłaszcza z powstańcami (zabijają nawet rannych w noweli Orzeszkowej Gloria victis).

Motywy z języka polskiego na literę A

Motywy literackie:

 • Traktowanie sztuki w kategoriach anonimowego rzemiosła było na przestrzeni wieków rzadkie. Wyspecjalizowali się w nim

  Co to jest: Traktowanie sztuki w kategoriach anonimowego rzemiosła było na przestrzeni wieków rzadkie. Wyspecjalizowali się w nim.

  Anonimowy rzemieślnik
 • Miłość romantyczna często ma posmak zakazu, wiąże się ze skandalem obyczajowym lub tabu. Bohater Mazepy Słowackiego

  Co to jest: Miłość romantyczna często ma posmak zakazu, wiąże się ze skandalem obyczajowym lub tabu. Bohater Mazepy Słowackiego.

  Zakazana miłość
 • PAN MŁODYA ty z twoim sercem złotemnie zgadniesz, dziewczyno-żono,jak mi serce wali młotem,jak cię widzę z tą koroną,z

  Co to jest: PAN MŁODYA ty z twoim sercem złotemnie zgadniesz, dziewczyno-żono,jak mi serce wali młotem,jak cię widzę z tą koroną,z.

  Wesele, ślub
 • W Biblii opisano pewne charakterystyczne etapy drogi krzyżowej. W drodze tej spotykają Chrystusa opłakujące go

  Co to jest: W Biblii opisano pewne charakterystyczne etapy drogi krzyżowej. W drodze tej spotykają Chrystusa opłakujące go.

  Charakterystyczne postaci i sceny
 • Aluzje do homoseksualizmu pojawiają się też w utworach Gombrowicza. Bratanie się Miętusa z parobkiem, opisane w

  Co to jest: Aluzje do homoseksualizmu pojawiają się też w utworach Gombrowicza. Bratanie się Miętusa z parobkiem, opisane w.

  Gombrowiczowskie klimaty
Lista motywów w literaturze. Język polski.